360 Koçluk360°KOÇLUK firması olarak 2018 – 2019 Eğitim öğretim yılında Aydın İncirliova ilçesinde 3000 öğrenci ve 60 öğretmene yönelik yaptığımız EĞİTİM KOÇLUĞU VE YAŞAMBECERİLERİ bağlamında BAĞIMLILIKLA MÜCADELE & SAĞLIKLI YAŞAM İÇİN EL ELE PROJESİ projesini yürüttük.

İsterseniz projenin anlatımını İncirliova Kaymakamı Ediz Sürücü Beyefendi’ye bırakalım.

Kendisinin proje kitapçığı için hazırladığı yazıyı ve Mülki İdare amirleri için İçişleri Bakanlığımızın çıkardığı İDARECİNİN SESİ dergisinde çıkan yazısını paylaşalım.


BAĞIMLILIKLA MÜCADELE & SAĞLIKLI YAŞAM İÇİN EL ELE PROJESİ

İNCİRLİOVA ÖRNEĞİ

           Çocuklarımızı ve gençlerimizi yarınlara en güzel bir şekilde hazırlamak hem ebeveynlerin, hem de devletimizin temel görevleri arasında yer almaktadır. Beden, ahlak, zihin, ruh ve duygu bakımından gelişmiş sağlam bir kişilik ve karaktere sahip bireyler olarak yetişmeleri en büyük gayelerimiz arasında yer almaktadır. Bu konuda yaptığımız faaliyetlerden biri de bağımlılıkla mücadele. Bireyin bağımlı olmasından sonra yapılacak çalışmaların güçlüğü ve maliyetinin yüksekliği göz önüne alındığında bağımlılık öncesi faaliyetlerin önemi belirgin bir şekilde görülmektedir.


           Projenin daha işlevsel olması ve sürdürülebilirliğini artırmak adına İlimizde kurulmuş olan "Bağımlılıkla Etkin Mücadele ve Sağlıklı Yaşam Derneği"nin bağımlılıkla mücadele konulu, bağımlılığa eğilimi olan bireyler tespit edilerek, birey daha bağımlı hale gelmeden önleyici tedbirleri almak hedefinde olan "Sağlıklı Yaşam İçin El Ele" projesine ortak olduk. İçişleri Bakanlığı Dernek Dairesi Başkanlığı tarafından desteklenen proje ilçemiz ortaokullarında uygulanmaya başladı.


           "Sağlıklı Yaşam İçin El Ele" projesi ile öncelikle öğrencilere 360°KOÇLUK  firmasının sisteminin içerisinde yer alan ve bilimsel bir alt yapıya sahip, ORBİS rehberlik envanterleri uygulanarak bağımlılık eğilimi olan öğrenciler tespit edildi. Ortaokullarda görev yapan tüm öğretmenlere 360°KOÇLUK  eğitmen eğitimleri kapsamında "Veri temelli koçluk eğitimi, Kendini Keşfet eğitimi, Beden dili, Envanter raporlarını yorumlama, Ekip çalışması, Sınıf yönetimi, Etkili sunum teknikleri, Proje uygulama" eğitimleri yapıldı.

Ekip çalışması içerisinde bağımlılık eğilimi olan öğrenciler belirginleştirilmeden sosyal, kültürel, sportif ve sanatsal faaliyetlerin içerisine alındı. Öğrencilerin aileleriyle toplantılar, ev ziyaretleri yapıldı. Bunların sonucunda öğrencilerin okula devamlarında, kendilerine güvenlerinde, derslere katılımlarında, mutluluklarında gözle görülür artışlar sağlandı.

           Bağımlılık eğilimi olan öğrencilere proje sonunda tekrar 360°KOÇLUK yazılımında bulunan ORBİS rehberlik envanterleri uygulandı. Genel olarak öğrencilerdeki pozitif yönde olan gelişmeler dikkate alınarak, ilk ölçüm sonucu ile ikinci ölçüm sonucu karşılaştırıldığında, toplamda 569 öğrenciden 431'inde pozitif yönde gelişime olduğu, proje sürecinde yapılan etkinlik ve faaliyetler sonucunda iyileşme oranının %75.74 olduğu sonucu ortaya çıkmıştır.


           İncirliova Kaymakamlığı olarak projede ortaya çıkan sonuçtan, öğrencilere dokunabilmiş, onların hayatlarına pozitif anlamda katkıda bulunmuş olmaktan mutlu olduk. Projeye katkılarından dolayı başta Aydın Valimiz Sayın Yavuz Selim KÖŞGER'e, Projenin hazırlanıp yürütülmesinde büyük emeği olan Bağımlılıkla Etkin Mücadele ve Sağlıklı Yaşam Derneği başkan ve üyelerine, İlçe Milli Eğitim Müdürü ve çalışanlarına, İlçemizdeki kamu kurum ve kuruluşlarına, okul müdürlerine, projede gönüllü olarak görev alan öğretmenlere teşekkür ediyorum.


           Çocuklarımız ve gençlerimiz yarınımızın umudu, geleceğimizin teminatıdır.


Ediz SÜRÜCÜ 

İncirliova Kaymakamı